• 24. júla 2024 16:42

Doma miláčik, ale v záhrade monštrum? Ako chrániť svoje zelené kráľovstvo pred domácimi zvieratami

Psy a mačky sú síce naši miláčikovia, avšak pre záhradu môžu byť istým spôsobom nebezpeční. Ak máte strach, či nezvalcujú vaše obľúbené kvety, ktoré práve vykvitli, alebo si neurobia z vašej bylinkovej záhradky ihrisko, ponúkame vám niekoľko tipov, ako tomu predísť!

Doma miláčik, ale v záhrade monštrum? Ako chrániť svoje zelené kráľovstvo pred domácimi zvieratami
(zdroj: unsplash.com)

Pre nás vôňa – pre nich zápach

Samozrejme, jedovaté rastliny sú pre zvieratká, ale aj deti nebezpečné. Ale skúšali ste odpudivé rastliny? Medzi odpudivé rastliny pre psy a mačky patrí napríklad Plectranthus caninus, ktorej sa naširoko budú vyhýbať. Nebude im príjemné, ani keď vysadíte pred kvetinovým záhonom mätu alebo levanduľu. Existujú už dokonca aj špeciálne repelenty, ktorých vôňa je pre psov a mačky zápachom. Na miesto, ktoré im nevonia, jednoducho chodiť nebudú, takže nehrozí ani to, aby ho nejakým spôsobom poškodili.

Inštinkty lovca neskrotíte

Začali vám zo záhrady miznúť vyspevujúce vtáčiky? Na vine môže byť aj vaša mačička. Vzhľadom na to, že mačka je oveľa nezávislejšia v porovnaní so psom, nedá sa očakávať, že ju naučíte, aby vtáky nelovila. Keďže mačky nedokážu rozlišovať medzi užitočnými a škodlivými tvormi vyskytujúcimi sa na záhrade, musíte eliminovať straty na zvieracích životoch na záhrade aj vy sami. Mačky sú šelmy a nič, ani dostatočne plné bruško im nezabráni v tom, aby na vtáky neuplatnili svoje lovecké inštinkty. Dokážu rovnako rýchlo uloviť vtáka, hraboša, krtka alebo aj užovku. Vhodné je mačke na krk zavesiť zvonček či rolničku, ktorá bude zvieratá plašiť a zároveň vás bude informovať o pohybe mačky v záhrade.

Pisoár pre psy? Prečo nie!

Na druhej strane pes miluje behať okolo plota, a preto veľmi skoro dokáže v záhrade vyšliapať cestičky a pri bránke vyleží miesto, kde čaká na svojho majiteľa. Tak, ako si človek ohraničuje svoj pozemok plotom, tak si pes vytyčuje svoje teritórium močom. Ak mu chcete do týchto miest zabrániť vstup, vysaďte tam niektorý z pichľavých kríkov. Pri močení si psy hľadajú pohodlné miesta, takže nie je potrebné mať obavu, že by sa zranil. Psí moč je však všeobecne pre záhradu nebezpečný, pretože je vysoko koncentrovaný a trávnik alebo rastliny, pokiaľ sa nám ich nepodarí čoskoro opláchnuť vodou, spáli. Pravidelnými prechádzkami a dôslednou výchovou môžeme častému močeniu psov na záhrade predísť. Ďalšou možnosťou je však aj obstaranie psieho pisoáru na mieste, kde pes nenarobí príliš škody.