• 22. júna 2024 4:44

Vyplatí sa tepelné čerpadlo aj na Slovensku?

Vedeli ste, že v uplynulých cca 5 rokoch Slovensko patrilo medzi najrýchlejšie rastúci trh s tepelnými čerpadlami v Európe? Zvýšený dopyt po tomto zdroji tepla možno pritom očakávať aj v budúcnosti.

Vyplatí sa tepelné čerpadlo aj na Slovensku?
(zdroj: stock.adobe.com)

Tepelné čerpadlá boli najlacnejším zdrojom tepla a teplej vody aj v čase podpriemerne vysokých cien elektriny a zemného plynu. Aj keby ceny týchto komodít pokračovali v poklese zo súčasných úrovní, tepelné čerpadlá to neohrozí.

Tento zdroj tepla je možné inštalovať prakticky pri každej nehnuteľnosti, veď tepelné čerpadlá dnes nájdete pri veľkých strategických objektoch typu nemocnice, školy, armádne budovy, letiská, rovnako ako pri malých rekreačných objektoch.

Moderné tepelné čerpadlá dokážu spoľahlivo pracovať aj pri vonkajších teplotách okolo – 25 °C, v lete potom niektoré z nich dokážu zastať úlohu klimatizácie. Prevádzkové schopnosti tepelných čerpadiel už dekády overujú dlhé mrazivé zimy Škandinávie aj mierne zimy Stredomoria. Aj v tuzemsku už nájdeme tepelné čerpadlá, ktoré svojim majiteľom slúžia viac ako 30 rokov.

Úspory nezostávajú pri nízkych účtoch za energie

Tepelné čerpadlo sa nevypláca len po finančnej stránke, svojim majiteľom taktiež ponúka:

  • Nezávislosť na dostupnosti či cenách energetických komodít.
  • Úsporu miesta, pretože tepelným čerpadlám nie je nutné skladovať žiadne zásoby paliva.
  • Úsporu času, pretože do tepelných čerpadiel nie je nutné prikladať či im čistiť popolník.
  • Istotu do budúcnosti, kedy tepelným čerpadlám v dohľadnej dobe nehrozí obmedzovanie užívania. Zároveň, tepelné čerpadlá pri svojej prevádzke odoberajú energiu z vonkajšieho vzduchu či geotermálneho tepla, t. j. komodít, ktoré sú k dispozícii v neobmedzenom množstve zadarmo.

V roku 2024 aj rokoch ďalších sa tak tepelné čerpadlo rozhodne oplatí.

Komerčný článok