• 24. apríla 2024 18:08

Domáci cesnak – pestovanie, starostlivosť a odrody

Nie je nič lepšie ako keď si vychutnávate zeleninu z vlastnej záhrady. To platí aj pri cesnaku, ktorý je silnejší, aromatickejší a chutnejší. Vypestovať si ho nie je nič zložité, takže si to môžete jeden rok vyskúšať. Pri starostlivosti o cesnak je dôležité hnojivo, odroda a aj čas výsadby. Základné informácie o starostlivosti, vysádzaní a odrodách sa dočítate v tomto článku.

Domáci cesnak – pestovanie, starostlivosť a odrody (Foto: unsplash.com)

Odrody cesnaku

Sú dva základné druhy cesnaku – jesenný a jarný. Výhodou je, že si môžete vybrať podľa toho, čo vám viac vyhovuje a sadiť môžete v podstate po celý rok. Rozdiely sú vo veľkosti cibuľky a množstva strúčikov – jesenný alebo inak aj ozimný cesnak je na tom oveľa lepšie, oproti jarnému. Jarný cesnak je na druhej strane odolnejší voči škodcom a chorobám, takže vám dlhšie vydrží. Jesenný cesnak sa ešte rozdeľuje na dve ďalšie skupiny – paličiaky a nepaličiaky. Paličiaky sú druhy, z ktorých vyrastá stonka s pacibuľami. Sú aj veľmi skoré druhy a neskoré druhy. Najskoršia odroda paličiakov je Bjetin. 

Výsadba a starostlivosť

Na výsadbu môžete použiť rôzne veľké strúčiky cesnaku. Ak bývate v suchšej oblasti, siahnite radšej po väčších cibuľkách. Zabezpečíte tak rýchlejší rast a lepšie zakorenenie. Nič sa nestane, ak pri zasadení strúčik jemne ošúpete. Zimné odrody by sa mali sadiť čo najneskôr, no záleží aj na počasí. Ideálne koncom novembra alebo začiatkom decembra. Teploty by nemali klesnúť pod 10 stupňov Celzia. Jarné typy vysádzajte vtedy, keď už stúpnu teploty po zime a nehrozia silné mrazy.

Vzdialenosť riadkov by mala byť dostatočná na bezproblémové udržiavanie pôdy bez buriny. Zvyčajne sa volí vzdialenosť do 50 centimetrov. Medzi rastlinami by malo byť aspoň 6 centimetrov, záleží ale aj od odrody. O cesnak sa netreba veľmi starať, stačí ho pravidelne vyplieť. Počas zimy ho môžete chrániť pred škodcami bielou netkanou textíliou. Ak žltnú listy, tak má nedostatok dusíka. Preto ho môžete doplniť hnojivom. Zber závisí od daného roku a odrody. Ideálne sušenie cesnaku je s vňaťou a umiestnite ho na dobre vetrané, tmavé miesto v kôlni alebo na povale.