• 22. júna 2024 5:58

Malý a neviditeľný spálňový nepriateľ, alebo ako zatočiť s roztočmi

Roztoče sú drobné článkonožce z rady pavúkovcov, ktoré sú parazitické a nebezpečné, pretože prenášajú choroby a alergie. Možno ste nevedeli, že najviac milujú naše útulné spálne – najčastejšie sa totiž zdržiavajú v matracoch, ale aj perinách a kobercoch. Hoci nie sú vyslovene život ohrozujúce, skomplikovať ho môžu predovšetkým alergikom.

Malý a neviditeľný spálňový nepriateľ, alebo ako zatočiť z roztočmi
(zdroj: unsplash.com)

Postrach všetkých alergikov

Znie to hrozne, ale váš matrac a posteľ sú pre roztoče doslova chovnou stanicou. Najhoršie na tom celom je, že si z nich urobia aj svoju toaletu. A práve trus roztočov vyvoláva spomínané alergické reakcie. Keďže alergie sa dnes vyskytujú vo vyspelých štátoch v priemere u 30 % populácie, je to možno problém, ktorý sa týka aj vás. V jednom matraci môže žiť až 10 miliónov roztočov. Vďaka nim matrac zároveň oťažieva, takže sa vám poľahky môže stať, že po pár rokoch bude vážiť aj o niekoľko kíl viac. Ak sa to už vo vašej spálni deje, dajte si pozor!

Tepovanie alebo poťah

Čo teda v prípade, že sa chcete nepozvaných návštevníkov vo svojej posteli zbaviť? Najjednoduchším riešením, ktoré je zároveň aj prevenciou, je matrac, na ktorom spávate, aspoň dvakrát ročne vytepovať. Množenie roztočov môžete oslabiť aj ochranným poťahom na matrac. Vďaka nemu sa totiž zníži prenikanie potu, vlhkosti a kúskov kože priamo do matracu, a tak sa pre roztoče zníži kvalita ich životných podmienok. Ak však poťah máte, je tiež dôležité pravidelne ho prať. Inak prakticky prispieva k tomu, pred čím by mal chrániť.

Účinný je aj eukalyptus

Ak chcete vyskúšať aj iné spôsoby, ako sa roztočov zbaviť, alebo aspoň zmenšiť ich množstvo, možno pomôže eukalyptus. Nám jeho vôňa nevadí, naopak, zlepšuje dýchanie, zatiaľ čo roztoče túto vôňu priam nenávidia. Môžete ním naplniť difuzér a aspoň raz týždenne ho zapnúť, prípadne nakvapkať eukalyptový esenciálny olej do obyčajnej aromalampy a zapáliť sviečku. Pomôže aj nakvapkanie tohto oleja na handričku, ktorou utierate prach. Tým zároveň znížite nielen počet roztočov v posteli, ale aj v prachu na nábytku, ktorý býva ich ďalším obľúbeným miestom zdržiavania sa. Roztoče hubí aj horúca para. Matrac sa síce naparovať nedá, respektíve to nemá veľký význam, pretože para sa nedostane hlboko dovnútra, ale môžete naparovať obliečky a plachty. Tiež sa hodí parný mop, ktorý od roztočov vyčistí všetky škáry v podlahe.