• 17. apríla 2024 8:32

Vintage štýl je späť – milujete ho aj vy?

Vintage nie je len retro alebo starožitníctvo – v súčasnosti veľký boom prežíva najmä vďaka tomu, že ide o jeden z najviac ekologických a udržateľných životných a dizajnových štýlov, ktoré sú k dispozícii. Zároveň sa vintage stávajú aj veci, ktoré ešte donedávna boli haraburdami a pamätáme si ich z blízkej minulosti. Ako teda dostať trochu “stariny” aj k sebe domov?

Vintage štýl je späť - milujete ho aj vy?
(zdroj: unsplash.com)

Opak “rýchlej” doby

Trh a priemyselný priestor ovládla za posledných pár rokov fast fashion, alebo rýchla moda a tak isto „rýchly“ nábytok. Praktické, no hlavne lacné a jednorazové kúsky sa postupne vkradli do našich životov a sľubovali nám jednoduché a bezstarostné riešenia našich rýchlych životných štýlov. Kupovať si lacné veci je na jednej strane jednoduchšie, pretože ak sa zmení trend, môžete ich vyhodiť a jednoducho si kúpiť nové. Na druhej strane, práve vintage štýl vzdáva hold zručnostiam remeselníkov a  vsádza na kvalitu, ktorá obstála dokonca aj v skúške času. Každý kúsok vintage nábytku rozpráva svoj vlastný príbeh a vydrží celé desaťročia. Nájdete ho v starožitníctvach a bazároch, ale aj na internete a možno dokonca aj priamo u vašej starej mamy. 

Nakupovať môžete kdekoľvek

Dať svojmu príbytku vintage nádych neznamená hneď všetky priestory premeniť do starodávneho štýlu bývania. Vyberte sa napríklad k babke na povalu, pozrite si webové stránky so starožitnosťami alebo choďte na burzu a vyberte si niekoľko doplnkov, ktoré sa vám budú páčiť. Tie potom skombinujte s nadčasovými kúskami vo vašej domácnosti a ste vintage. Dôležité sú aj živé rastliny, ktoré si môžete doma zavesiť napríklad pomocou makramé. Stavte na doplnky – práve tie dokážu vytvoriť dojem nejakého štýlu. Nech už budete k sebe domov dokupovať čokoľvek, určite využijte https://www.kuponyzdarma.sk/nabytok/, kde nájdete skvelé zľavy a výhodné ceny vecí do domácnosti.

Zamatová sedačka alebo metalický akcent

Myslite aj na osvetlenie. Nájdite niekoľko epických lámp, ktoré budú nielen praktickým, ale i výrazným prvkom vo vašej obývačke. Vsadiť môžete aj na výrazné koberce a obrazy vo vintage štýle. Pri vintage je dôležité aj drevo, pretože drevený nábytok, police funkčne predeľujúce miestnosť, obloženie stien, podlahy – to všetko evokuje v drevenom prevedení niečo starožitné. Určite si pozrite v bazároch a na burzách aj zaujímavé ratanové kreslá alebo zamatové sedacie súpravy. Na akýkoľvek kus nábytku, ktorý sa vám bude zdať vintage a ktorý si budete chcieť kúpiť, využite zľavový kód Merkury Market alebo MôjNábytok zľavu. Či už dodáte svojej domácnosti metalické akcenty, závesy, hravú farebnosť alebo zemité odtiene, všetko k vintage štýlu patrí.