• 26. apríla 2024 19:33

Nábytok z druhej ruky – oplatí sa?

Nakupovanie v bazáre môže byť veľmi výhodné. Častokrát úplnou náhodou narazíte na originálne a historické kúsky, prípadne nový nábytok za zlomok pôvodnej ceny. Zároveň však ide aj o veľké riziko, pretože nakupovanie bez bločku a záruky nemusí byť vždy bez závad.

Nábytok z druhej ruky – oplatí sa?
(zdroj: unsplash.com)

Fotky môžu klamať

Čokoľvek, čo vidíte len na fotke, môže v skutočnosti vyzerať úplne inak. Skriňa, posteľ alebo sedačka sa na pohľad môžu zdať zachovalé, no možno ide iba o dobrý uhol či neúplný obraz. Zárukou je jedine osobná prehliadka. Ak nie je možná, skúste si vypýtať aspoň detailné fotografie, ak máte podozrenie, že nábytok môže byť z nejakej strany poškodený. Pri drevenom nábytku nikdy neprehliadnite jeho spodnú a vnútornú časť, na ktorej môžu byť plesne. Plastový nábytok zasa môže prezradiť to, že je vyblednutý – v tom prípade ide o príliš veľké opotrebovanie. Pri kovovom nábytku by ste mali skontrolovať spoje a skrutky a pri sedačkách a gaučoch zasa opotrebovanosť látky a časti, na ktorých sa sedí. Ak chcete vlastný dizajn, zvoľte nábytok na mieru, ktorý je cenovo drahší, ale získate kvalitu a nábytok presne podľa vašich predstáv.

Drevo je riziko

Spomínaný drevený nábytok je asi najväčšou mačkou vo vreci, ktorú môžete v bazári kúpiť. Drevo je totiž živý materiál, ktorý neustále pracuje. Okrem spomínaných plesní môže byť drevo napadnuté aj červotočom, prehnité, prípadne nesprávne skladované a navlhnuté. Ak ste zberateľom alebo zháňate historický kúsok, o iný materiál než drevo asi nepôjde. V tom prípade si dávajte pozor aj na to, aby nebolo nesprávne ošetrované – ak ho predošlý majiteľ natieral chemickými lakmi a moridlami, môže byť nevhodné pre malé deti, domáce zvieratá alebo alergikov či astmatikov.

Do detskej izby radšej nie

Zvažujete, že si kúpite z druhej ruky aj posteľ? Prečo nie. Nikdy ale nekupujte spolu s ňou aj starý matrac. Matrace by ste totiž mali meniť každých 5 až 8 rokov. Myslite najmä na jeho hygienickú stránku, pretože v matraci s vami žije váš pot, roztoče, prach, baktérie a plesne, a to už po polroku užívania. Pri posteliach si všímajte stav roštu a či nemajú čalúnené čelo, ktoré môže byť ošúchané, roztrhané alebo špinavé. V prípade nábytku do detskej izby odporúčame radšej siahnuť po tom z bežného obchodu. V súčasnosti už sú dostupné aj lacnejšie kúsky, pri ktorých máte záruku, že sú vyrobené naozaj z toho, čo o nich píše výrobca. Ak nakupujete z druhej ruky, nikdy nemáte istotu, či nie je detská postieľka alebo stolička napustená napríklad formaldehydom, prípadne či sú naozaj hygienické.

Ak už ušetriť, sú tu aj lepšie spôsoby a kúpiť môžete nový nábytok a ušetriť pokojne aj 50 či viac percent. Na stránkach KuponyZdarma.sk nájdete kupóny so zľavami do stoviek známych obchodov, všetky zľavy na nábytok sú v časti https://www.kuponyzdarma.sk/nabytok/, nájdete tu zľavy do eshopov ako Möbelix, Sconto, ASKO, ale aj obľúbené kupóny XXX Lutz.